Aktualności

Informacje

Na jaki cel można przeznaczyć kredyt hipoteczny?

Kredyt hipoteczny to kredyt, którego przeznaczeniem jest szeroko pojęte finansowanie rynku nieruchomości, a jego zabezpieczeniem jest hipoteka. Tego typu kredytów udzielać mogą w naszym kraju tylko banki. W przeważającej większości przypadków, kredyt hipoteczny służy do sfinansowania zakupu mieszkania lub domu, może być jednak wykorzystany na inne cele, m.in.: budowę domu, remont lub modernizację lokalu mieszkalnego lub wykup mieszkania komunalnego. Dokładny cel, na który mają być przeznaczone środki pozyskane z kredytu hipotecznego, każdorazowo określa umowa z bankiem.

Zakup mieszkania lub domu

Podstawowym celem kredytu hipotecznego jest pozyskanie środków na zakup mieszkania lub domu na rynku pierwotnym (u dewelopera)  lub wtórnym. Kredyt na ten cel dostaniemy praktycznie w każdym banku, a ich oferta jest finansowo bardzo zróżnicowana. Tego typu kredyty nazywane są często kredytami mieszkaniowymi. Oprócz zakupu, finansowanie obejmuje również przeprowadzenie prac remontowo-modernizacyjnych lub prac wykończeniowych.

Budowa domu

Za pomocą kredytu hipotecznego można też sfinansować budowę własnego domu (kredyt budowlany). Wiele osób decyduje się na takie rozwiązanie, ponieważ jest ono atrakcyjniejsze finansowo niż zakup gotowego domu, zwłaszcza gdy dysponuje się już działką, na której planowana jest inwestycja.

Remont lub adaptacja

Duży remont wiąże się z dużymi wydatkami, które również można sfinansować za pomocą kredytu hipotecznego. Bank może też wypłacić środki z przeznaczeniem na adaptację pomieszczeń niemieszkalnych, np. strychu, pod cele mieszkaniowe.

Wymienione powyżej cele, na jakie można przeznaczyć kredyt hipoteczny są najbardziej powszechne, ale nie jedyne. Oto inne zapisy, z którymi można się spotkać w ofertach banków:

  • budowa domu letniskowego o przeznaczeniu całorocznym,
  • zakup nieruchomości z rozpoczętą budową i dokończenie tej budowy,
  • wykup mieszkalnego lokalu komunalnego lub zakładowego i przeprowadzenie prac remontowo-modernizacyjnych,
  • przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego w spółdzielni mieszkaniowej w prawo odrębnej własności i przeprowadzenie prac remontowo-modernizacyjnych,
  • budowa domu jednorodzinnego z częścią usługową z zastrzeżeniem, że całkowita powierzchnia usługowa nie może przekraczać określonego przez kredytodawcę udziału w powierzchni całkowitej tego domu,
  • spłata, do wysokości aktualnego zadłużenia, kredytu przeznaczonego i wykorzystanego na cele mieszkaniowe, zaciągniętego przez Wnioskodawcę w innym banku lub instytucji finansowej.

Zastanawiasz się, czy swoje plany mieszkaniowe możesz sfinansować za pomocą kredytu hipotecznego? Zapytaj Eksperta Finamax – ma dla Ciebie najkorzystniejsze rozwiązania.

ZOSTAŃ
W DOMU

Spotkaj się z Ekspertem kredytowym on-line

Zamów rozmowę video z Ekspertem
Zostaw swoje dane a nasz Ekspert skontaktuje się z Tobą
Zgody marketingowe:
  • Administratorem danych osobowych jest Finamax Sp. z o.o... Więcej »« Zwiń

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych
Wyrażam zgodę na otrzymywanie połączeń telefonicznych
Wyrażam zgodę na otrzymywanie wiadomości elektronicznych