Aktualności

Informacje

Rozwód, a kredyt hipoteczny

Niestety kredyt hipoteczny nie jest gwarantem trwałości małżeństwa. 

Co zrobić z kredytem hipotecznym po rozwodzie? Jest kilka rozwiązań, z których każde ma zarówno swoje plusy, jak i minusy.

Byli małżonkowie mogą zdecydować się na przeniesienie kredytu na jedno z nich. Rozwiązuje to problem własności, ale może spowodować problem w postaci niewystarczającej zdolności kredytowej osoby, na którą przeniesiona ma zostać własność.

Sposobem na podwyższenie zdolności kredytowej osoby, która ma pozostać w mieszkaniu i na którą przenoszona jest własność, jest zmniejszenie zobowiązania wobec banku, poprzez nadpłacenie kredytu.

Wtedy kwota kredytu jest niższa i jest większa szansa na to, że jedna osoba będzie mogła ją spłacać. Problemem może być jednak porozumienie się byłych małżonków, kto ile powinien zapłacić – czy po równo czy może więcej osoba, która ma wyższe dochody? To, czy to rozwiązanie będzie dla Was dobre w dużej mierze zależy od Waszych relacji między sobą oraz tego, czy w ogóle posiadacie taki kapitał.

Innym rozwiązaniem jest sprzedanie nieruchomości. Jest to najbardziej sprawiedliwe rozwiązanie, ale niestety jednocześnie może być dla obu stron bardzo niekorzystne, gdy kwota pozostała do spłaty przewyższa aktualną wartość nieruchomości.

Najprościej jest mieszkanie wynająć – nie wymaga to wielu formalności, ale możliwe jest tylko jeśli obie strony mają gdzie mieszkać i mogą sobie na takie rozwiązanie pozwolić. Trzeba również wtedy pamiętać, że zyski z najmu trzeba będzie opodatkować – albo ryczałtem albo na zasadach ogólnych. Domyślnie obie strony robią to po połowie, ale można również uzyskać zgodę urzędu skarbowego, aby robiła to tylko jedna strona.

Wybór rozwiązania, które będzie najlepsze zależy jednak przede wszystkim od tego, jakie relacje mają dawni małżonkowie i na co mogą sobie w aktualnej sytuacji pozwolić. Na pewno warto też przed podjęciem decyzji skontaktować się z bankiem lub Ekspertem kredytowym, który przekalkuluje dostępne możliwości.

Możesz umówić się z naszym Ekspertem kredytowym wypełniając formularz kontaktowy dostępny na https://finamax.pl/kontakt/

ZOSTAŃ
W DOMU

Spotkaj się z Ekspertem kredytowym on-line

  Zamów rozmowę video z Ekspertem
  Zostaw swoje dane a nasz Ekspert skontaktuje się z Tobą
  Zgody marketingowe:
  • Administratorem danych osobowych jest Finamax Sp. z o.o... Więcej »« Zwiń

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych
  Wyrażam zgodę na otrzymywanie połączeń telefonicznych
  Wyrażam zgodę na otrzymywanie wiadomości elektronicznych