Aktualności

Informacje

Niskie stopy procentowe – najlepszy czy najgorszy moment na kredyt hipoteczny?

Odpowiemy Państwu na to pytanie inaczej – jeśli potrzebujemy kredytu hipotecznego, to prawie każdy moment jest dobry na jego zaciągnięcie.Wszyscy musimy gdzieś mieszkać, niezależnie od tego, jak obecnie kształtują się stopy procentowe. Jeśli uważamy, że najem jest nie dla nas i chcemy w jakieś perspektywie czasowej zostać właścicielami nieruchomości mieszkaniowej, to prędzej czy później po kredyt hipoteczny sięgniemy.

Oczywiście dla naszych portfeli zawsze lepsze będą niskie stopy procentowe, dzięki któremu finalne oprocentowanie kredytu jest niższe, a nasza rata kredytowa – mniejsza. Należy jednak pamiętać o tym, że kredyt hipoteczny to zobowiązanie nierzadko na długie dziesięciolecia i bez czarodziejskiej kuli nie jesteśmy w stanie przewidzieć, co w tym czasie wydarzy się ze światową i krajową gospodarką, naszą sytuacją zawodową i majątkową itd. Dlatego też planując zaciągnięcie kredytu hipotecznego, poprośmy przedstawiciela banku albo naszego eksperta kredytowego , aby obliczył nam wysokość rat kredytowych przy założeniu, że stopy procentowe pójdą do góry (co w dłuższej perspektywie czasowej jest nieuniknione). Obecnie rzeczywiste, uwzględniające wszystkie koszty oprocentowanie kredytów hipotecznych zamyka się przeciętnie w widełkach 2,3 – 2,7 proc. Zapytajmy naszego eksperta kredytowego  o wysokość raty kredytowej, jeśli w wyniku podwyżek stop procentowych oprocentowanie kredytu wzrosłoby do 3,5 proc. oraz do 5 proc. Powinniśmy również dokładnie sprawdzić, ile kosztować nas będą rozmaite ubezpieczenia, których wymagać będzie od nas bank (a może to być nawet kilkaset złotych miesięcznie). Dopiero uzbrojeni w taką wiedzę zastanówmy się, czy kredyt hipoteczny nie będzie dla naszego domowego budżetu zbyt dużym obciążeniem. O ile banki  raczej nie udzielą nam kredytu, którego comiesięczne regulowanie będzie pożerać aż 50 proc. zarobków, to dla własnego bezpieczeństwa i komfortu życia nie warto decydować się na raty wyższe niż 30 proc. przychodów naszego ogniska domowego.

Innymi słowy – nie warto zadłużać się „pod korek”, gdyż w przypadku podwyżek stóp procentowych i wzrostu całkowitego oprocentowania kredytu prawie na pewno będziemy mieli problemy z regularnym i terminowym regulowaniem naszych zobowiązań.

Przed wzrostem wysokości stop procentowych możemy częściowo zabezpieczyć się, negocjując z bankiem wysokość jego marży. Przychodząc z większym wkładem własnym lub decydując się na korzystanie z innych produktów finansowych danego banku zwiększamy naszą szansę na mniejszą marżę i co za tym idzie – niższe oprocentowanie kredytu. Poza tym istnieje jeszcze jeden sposób, aby uniezależnić się od zmienności stóp procentowych. Sposobem tym jest kredyt o stałym oprocentowaniu,  niezmiennym podczas całego czasu trwania kredytu lub przez jego długi okres. Do tej pory rozwiązania te nie cieszyły się zbyt dużą popularnością ze względu na znacznie wyższe koszty i wysokość rat w porównaniu do „tradycyjnych” kredytów ze zmiennym oprocentowaniem. Z tych też powodów kredyty takie były oferowane tylko przez parę banków i nie zapewniały one stałego oprocentowania przez cały czas trwania, ale zaledwie przez 5 lat – po ich upływie klienci mogli zdecydować o przejściu na oprocentowanie zmienne albo przedłużenie oprocentowania stałego, ale bez gwarancji „starych” warunków. Oferta kredytów o stałym oprocentowaniu ma jednak niebawem znacznie się poszerzyć – na mocy znowelizowanej Rekomendacji S Komisji Nadzoru Finansowego od 1 lipca 2021 r. banki komercyjne oferujące kredyty hipoteczne będą musiały włączyć do swojej oferty także kredyty o stałym bądź częściowo stałym oprocentowaniu (banki spółdzielcze muszą zrobić to do końca 2022 roku).

Większa oferta na pewno przełoży się na nieco niższy koszt takich kredytów. Dla osób, które cenią sobie spokój, przewidywalność i możliwość planowania swoich domowych budżetów z dużym wyprzedzeniem taka opcja z pewnością warta jest rozważenia.

ZOSTAŃ
W DOMU

Spotkaj się z Ekspertem kredytowym on-line

  Zamów rozmowę video z Ekspertem
  Zostaw swoje dane a nasz Ekspert skontaktuje się z Tobą
  Zgody marketingowe:
  • Administratorem danych osobowych jest Finamax Sp. z o.o... Więcej »« Zwiń

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych
  Wyrażam zgodę na otrzymywanie połączeń telefonicznych
  Wyrażam zgodę na otrzymywanie wiadomości elektronicznych